Wypocznij wśród wyjątkowej przyrody

Wypocznij wśród wyjątkowej przyrody

Cisza, spokój, natura. Tu dojedziesz do siebie.

Największą atrakcją Poddąbia jest piękna piaszczysta i szeroka plaża. O tym jak delikatny jest tutejszy piasek może świadczyć fakt, że przed stuleciami napełniano nim klepsydry. Dziś potwierdzeniem tego, że plaże wybrzeża słupskiego należą do najczystszych i najmniej opanowanych przez ludzi, jest fakt, że coraz częściej pojawiają się tu foki szare, które na naszym wybrzeżu wyginęły na pocz. XX w. Od kilku lat populacja polskich fok rośnie i liczy ponad 100 zwierząt. Dzięki temu na dzikich plażach wybrzeża środkowego coraz częściej można spotkać młode foki, np. w Czołpinie, Poddąbiu, Ustce i Jarosławcu. W ostatnich latach żeglarze i plażowicze regularnie obserwują tu także delfiny białonose. Na stałe w naszych wodach Bałtyku żyją morświny, które są małymi waleniami. Ich tutejsza populacja liczy zaledwie 600 osobników.

Przyrodniczą atrakcją jest tutaj wybrzeże klifowe, tzw. Dębiński Klif. W Poddąbiu i Dębinie wysokość klifu wynosi od 14 do 35 m. Wydmy porośnięte są lasami sosnowymi, bukowymi i mieszanymi. Na plaży są liczne głazy o średnicy ponad 1 m.

Zaledwie 6 km na wschód od Poddąbia zaczyna się teren Słowińskiego Parku Narodowego – jednego z 23 parków narodowych w Polsce i jednego z dwóch parków nadmorskich. Jest on położony pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko-Łebskiej. Został utworzony w 1967 roku dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. W 1977 roku został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.

W obrębie Słowińskiego Parku Narodowego jest jezioro Gardno. Ma 2469 ha powierzchni i do 2 m głębokości. Akwen ten upodobali sobie windsurfingowcy i żeglarze wykorzystujący doskonałe zachodnie wiatry. Osobliwością przyrodniczą jest usytuowana na środku jeziora Wyspa Kamienna (rezerwat przyrody), która tworzą różnej wielkości głazy i kamienie.