Atrakcje w Poddąbiu i okolicach

Słowiński Park Narodowy
Zaledwie 6 km na wschód od Poddąbia zaczyna się teren Słowińskiego Parku Narodowego – jednego z 23 parków narodowych w Polsce i jednego z dwóch parków nadmorskich. Jest on położony pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko-Łebskiej. Został utworzony w 1967 roku dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. W 1977 roku został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Więcej na stronie Słowińskiego Parku Narodowego.
Szlaki rowerowe i piesze
W okolicach Poddąbia krzyżuje się wiele tras rowerowych i pieszych. Na południe przebiega np. trasa rowerowa „Szlakiem Zwiniętych Torów”. Wiedzie on starymi nasypami kolejowymi, z których usunięto („zwinięto”) po wojnie tory. Przez Poddąbie przebiega także pieszy szlak „Północny” (czerwony), a w okolicach – międzynarodowy szlak rowerowy R-10 oraz szlak Nadmorski. Więcej o szlakach turystycznych na stronie Centrum Informacji Turystycznej w Ustce.


Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Na muzeum składają się zabytkowe zabudowania, charakterystyczne dla Pomorza XIX w. i początku XX w. W budynkach znajdują się ekspozycje tematyczne. Na przykład w chałupie ukazano życie bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w., w oborze prezentowane są swołowskie tradycje warzenia piwa, a w stodole – stare maszyny i narzędzia rolnicze. W ogrodzie znajduje część rekreacyjna. W muzeum odbywają się imprezy plenerowe, a także szkolenia, koncerty i spotkania. Więcej na stronie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Rowokół
To wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n.p.m. Znajduje się w gminie Smołdzino, w odległości 6 km od morza. Z wieży widokowej na wzgórzu w pogodne dni można obserwować linię brzegową morza. Rowokół był uwieczniany już na najstarszych mapach morskich tej części Bałtyku, jako żeglarski punkt nawigacyjny. Przez Kaszubów uznawany jest za świętą górę. Na wzgórzu znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, datowane na IX–XI w., a na szczycie od XII do XVI wieku mieściło się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny. Pozostały po nim jedynie fundamenty, co dało asumpt do powstania wielu legend, m.in. o: zatopionych dzwonach, gorejących pieniądzach, przerzucanych głazach, czy skarbie Bandemerów.


Elektrownie wodne i latarnie morskie
W regionie zwiedzić można unikatowe budowle – latarnie morskie i elektrownie wodne. W okolicach Poddąbia są trzy latanie w: Jarosławcu (33,9 m wysokości, rok budowy: 1829), Czołpinie (25,2 m, 1875) i Ustce (19,5 m, 1871). Elektrownie wodne są natomiast m.in. w: Skarszowie Dolnym, Krzyni, Strzegominie, Gałąźni Małej, Strudze, Kępcach, Ciecholubiu, Biesowicach, Smołdzinie, Żelkowie i Poganicach.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
W muzeum nad jeziorem Łebsko rozmieszczono pięć zabytkowych zagród, dwie chałupy, karczmę, magazyn, szałas rybacki i budynek dawnej szkoły, w którym znajduje się Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego. Skosztować tu można lokalnych specjałów: chleba pieczonego według słowińskiego przepisu, wędzonego węgorza, zupy śliwkowej na wędzonej gęsinie, zupy rybnej, smażonych borówek z gruszkami, drożdżowych wafli i wielu innych. Corocznie, na początku maja w muzeum organizowane jest „Czarne Wesele” – impreza nawiązująca do tradycji wspólnego kopania torfu, który po wyschnięciu wykorzystywano jako opał. Więcej na stronie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.


Kraina w kratę
W samym Poddąbiu i okolicach znajduje się wiele domów z XVIII i XIX wieku, wybudowanych w charakterystycznym szachulcowym stylu. Ich geometryczna konstrukcja z daleka wygląda jak czarna krata na białym tle, stąd nazwa „Kraina w kratę”. Domy w tym stylu można znaleźć m.in. w: Swołowie, Bruskowie, Starkowie, Smołdzinie, Krzemienicy, Klukach. Szachulcową konstrukcję mają także: kościół w Objeździe z 1607 roku, kościół w Staniewicach z 1770 roku i Kuleszewie z 1587 roku oraz dwór w Swochowie z 1734 roku.
Pałac w Damnicy
Wybudowany w latach 70’ XIX w. pałac w 1910 roku został kupiony przez barona Karla von Gampa, męża córki Fridricha Bayera, założyciela znanego koncernu chemicznego. To dochody z tego przedsiębiorstwa pozwoliły na duże inwestycje w pałac i jego otoczenie. Pałac ma złożoną bryłę z szeregiem wykuszy i występów. Wnętrza wypełnione są drewnianymi i marmurowymi zdobieniami, kasetonami, tkaniną i lustrami. W bibliotece rośnie 13-metrowej wysokości palma konopna, przywieziono w 1919 r. z Palestyny. Listę innych dworów i pałaców znaleźć można na stronie Centrum Informacji Turystycznej w Ustce.


Kościół i Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej
W oddalonej 15 kilometrów od Poddąbia miejscowości zlokalizowany jest wybudowany w 1982 roku kościół. Znajduje się w nim chrzcielnica granitowa, której historia może sięgać czasów romańskich i ekspresjonistyczny obraz na ołtarzu, namalowany przez kołobrzeskiego pastora Paula Hintza. To właśnie w tym kościele w 1845 roku wygłoszono ostatnie kazanie w narzeczu słowińskim. Na brzegu jeziora Gardno znajduje się tzw. Diabelski Kamień. To głaz narzutowy, z którym związana jest legenda o budowie kościoła na środku jeziora Gardno.
Grobowce megalityczne w Łupawie
Około 2 kilometrów od Łupawy znajduje się największe w Polsce skupisko grobowców megalitycznych. Pochodzą one sprzed około 5 tysięcy lat. Największy z nich ma kształt trapezu i ponad 50 metrów długości.
